«
Tezos-Xtz

NFT pazar yerleri ve DeFi lider kullanıcı etkinliği

Yatırımcılar kullandıkları hizmetleri çeşitlendirmeye devam ettikçe Tezos blok zincirindeki Dapp’ler bu hafta kullanıcılardan artan ilgi görüyor. NFT pazar yerleri Hic et Nunc ve objekt.com, son yedi günde 21.000’den fazla aktif cüzdan kaydettirerek yükselişe geçti. ENS tarzı bir airdrop söylentileri dolaşmaya devam ederken Tezos Domains hala dikkat çekiyor gibi görünüyor.

Dapp’lerle etkileşime giren aktif cüzdanların sayısı, örneğin Ethereum veya Binance’deki benzer dapp’lerle karşılaştırıldığında çok büyük değil. Bu, Tezos dapps’in av peşindeki yatırımcılara faydalı ve çekici hizmetler sunduğuna dair güçlü bir işaret. NFT pazarları aktif cüzdanları çekme konusunda lider olurken, DeFi ve borsa uygulamaları haftadan haftaya en büyük yüzde artışını görüyor.

Uniswap’a benzer bir token takas platformu olan QuipuSwap, aktif cüzdanlarını %179’un üzerinde artırdı. Aynı zamanda, Teminatlandırılmış Borç Pozisyonları (CDP) üzerine inşa edilmiş Tezos tabanlı istikrarlı bir kripto para olan Kolibri, haftalık bazda %232’den fazla arttı.

Dappradar.com Active Wallets Surge On Leading Tezos Dapps Screenshot 2022 01 04 At 21.50.00 Baybilen Kripto Haber

Tezos nedir?
Tezos, piyasadaki en etkileyici erken blok zinciri projelerinden biridir. Bitcoin ve Ethereum gibi ilk nesil blok zincirlerinin bir parçası olmasa da Tezos, daha sonraki geliştirme perspektifinden yararlanır. Tezos, halihazırda mevcut blok zincirlerinin dezavantajlarından dersler çıkararak blok zinciri alanına yenilik getirdi.

Zincir üstü yönetişim modeli nedeniyle Tezos, düzenli bir tempoda sorunsuz bir şekilde yükseltme yapabilir ve yenilik ekleyebilir. Hız açısından, Tezos saniyede 200 işlem üretebilirken, Ethereum saniyede 15 işlemi ve Bitcoin sadece 4,6’yı destekler. Tezos’un Proof-of-Stake mekanizması ayrıca önemli ölçüde daha az enerji ve işletme maliyeti gerektirir, bu da onu çevre dostu blok zinciri uygulamaları oluşturmak için ideal bir alternatif platform haline getirir. 2022’ye girerken gerçekten öne çıkan bir şey.

Son olarak Tezos, merkezi olmayan uygulamaların ve DeFi çözümlerinin geliştirilmesi için gelişen bir ortam sunar. Hızlı işlem hızı, düşük gaz ücretleri ve blok zincirinin kendi kendini değiştiren özellikleri, onu dapp geliştirme açısından çok esnek kılıyor. Başlangıçta Ethereum’da başlatılan bir NFT pazarı olan Rarible, 2021’in sonunda Tezos’ta piyasaya sürülerek yararlanmak istedi.

Pozitiflik XTZ Fiyatını Zorluyor mu?
Tezos blok zincirinde Dapp’lerin artan kullanımı ve benimsenmesi, nihayetinde ağ üzerinde yerel tokeni XTZ’nin fiyatında hayati bir rol oynayabilecek daha fazla ticaret hacmine yol açacaktır. 2021’de fiyatın %137 arttığı sağlam bir yıldan sonra, 7 günlük fiyat artışı ağdaki artan aktivitenin XTZ fiyatını daha da canlandırmaya devam edeceğini gösterebilir. Tabii ki, bunların hepsi, herhangi bir tam sonuç çıkarabilmemiz için, daha uzun bir zaman dilimi boyunca dapp kullanım etkinliğinin tutarlılığına bağlıdır.

Dappradar.com Active Wallets Surge On Leading Tezos Dapps Screenshot 2022 01 04 At 16.06.48 Baybilen Kripto Haber

Tezos dapp ekosistemi için henüz erken ama görünen o ki, önde gelen dapp’lerin arkasında güçlü topluluklar var. 2022 boyunca yeni dapp’ler geldikçe durum yakından izlenecek.

Bir Cevap Yaz

Bay Bilen Hakkında

avatar

Bay Bilen

Kripto para piyasası hakkında genel her şey bu sitede paylaşacağım. Bildiğim gördüğüm beğendiğim tüm içerikleri sizinle paylaşacağım. umarım beğenirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *